Mohombi: “Osmanlı İmparatorluğu Benim İçin Büyük Bir İlham Kaynağı”

0
1755
mohombi
I Need Your Love, Bumpy Ride, Coconut Tree gibi hit şarkıların yaratıcısı Kongo kökenli İsveçli ünlü r&b şarkıcısı Mohombi ile Swat Entertainment aracılığıyla gerçekleşen İstanbul seyahati sırasında görüşme fırsatı yakaladık.

I Need Your Love, Bumpy Ride, Coconut Tree gibi hit şarkıların yaratıcısı Kongo kökenli İsveçli ünlü r&b şarkıcısı Mohombi ile Swat Entertainment aracılığıyla gerçekleşen İstanbul seyahati sırasında görüşme fırsatı yakaladık. Sempatik tavırlarıyla herkesin kalbini çalan dünyaca ünlü yıldızla müziğe duyduğu aşkı, gelecek nesillere tecrübelerini aktarma isteğini, hayallerini ve kariyerinin en önemli anını konuştuk. Yüzünden bir an olsun tebessüm eksik olmadan tüm içtenliğiyle kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan sanatçı olası bir düet haberiyle bizi heyecanlandırsa da düet hakkında ser verip sır vermiyor. Türk müziğine, yemeklerine ve hatta Osmanlı İmparatorluğu’na olan hayranlığını dile getirirken dünyada olup bitenleri bilmek isteyen birinin muhakkak Türkiye’yi takip etmesi gerektiğini de düşündüğünü defalarca vurguluyor.

Öncelikle yoğun programınız arasında bize zaman ayırıp buluşmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.
Mohombi: Burada olmak gerçekten büyük bir onur, sizinle konuşmak ve hikayemi, nereden geldiğimi paylaşmak büyük bir zevk. Çünkü nereden geldiğinizi bilmezseniz nereye gideceğinizi bilemezsiniz.

Sizin için müzik serüveni nasıl başladı? Müziğe ilginiz hep var mıydı yoksa çevrenizdekilerin teşvikiyle mi ilgilenmeye başladınız?
Mohombi: Müziğe başladığımda çok gençtim, küçük bir çocuktum. O zamanlar müzik dünyasını anlamıyordum. Televizyonda gördüğüm, radyoda dinlediğim sanatçılarla aynı işi yapmak istiyor, her anımı şarkı söyleyerek geçiriyordum. Çok önemli bir anımı hatırlıyorum, ailemle yılbaşı gecesi yemek yiyorduk ve onlar için bir gösteri hazırlamıştım, çok kalabalık bir aileyiz, 14 kardeşiz. Bu sayede büyük bir hayran kitlem vardı (gülüyor). Beatles grubunun Yesterday adlı şarkısını söyledim (Bu sırada şarkıyı bilip bilmediğimizi soruyor ve ardından gülümseyerek bize şarkıyı söylemeye başlıyor). Şarkıyı söylerken biraz da dans ettim ve tüm ailem şaşkınlıkla bana baktı, hiçbiri bir şey söyleyemedi. Neyi yanlış yaptım diye düşünürken annem ağlamaya başladı. İşte o an ilk hayranlarımla tanıştığım andı ve o zamanlar beş yaşındaydım. İşte bu nasıl müziğe başladığımın hikayesi, o günden bugüne değişen hiçbir şey yok, ben hala şarkı söylüyorum.

Peki müzik dışında uğraşlarınız var mı yoksa kendinize sadece müziğe mi adadınız?
Mohombi: Ben müzik yapıyorum. Sadece şarkıcı değil aynı zamanda söz yazarı ve prodüktörüm de. Pek çok prodüktörle, sanatçıyla, söz yazarıyla birlikte çalıştım. Jennifer Lopez, Akon, Enrique Iglesias, Pitbull ve daha adını sayamadığım birçok sanatçıya şarkılar yaptım. Benim için önemli olan tek şey müzik. Şarkıyı benim söyleyip söylememem önemli değil. Sanatsal anlamda ortaya iyi bir eser çıktığı sürece şarkıyı başkası söylese bile sorun değil.

Birçok ünlü sanatçıyla çalıştınız. Peki içlerinde sizin için özel olan, asla unutamayacağınız bir proje var mı?
Mohombi: Çalışırken en zevk aldığım proje, ki müzik dünyasından herkesin bunu yapabileceğine inanmıyorum, Quincy Jones’la yaptığım düet. Quincy Jones’u tanımayanlar için anlatayım; kendisi Michael Jackson’ın prodüktörü ve Michael Jackson’ın tüm hit parçalarında imzası olan kişi. Bu yüzden bu kadar usta biriyle çalışmak, onun ” Q: Soul Bossa Nostra” adlı albümünde bulunmak benim için büyük bir onur. Yaptığımız düet albümdeki son şarkı, ve kesinlikle hayatımın en büyük anlarından biriydi.

Çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz her şey gerçekleşmiş gibi. Hayal kurmayı bıraktınız mı yoksa hala yastığa başınızı koyduğunuz anda gelecekle ilgili hayallere dalıyor musunuz?
Mohombi: Bu gerçekten çok iyi bir soru, sorduğun için teşekkür ederim. Söylediğin gibi gerçekten çok iyi işler başardım. Konu hayaller olunca ortada hiçbir limit kalmıyor. Hayallerine limit koyabilecek tek kişi sensin. Ben her daim hayal kuruyorum, hayatımda yapmak istediğim yeniliklerle ilgili hayaller kuruyorum ve onları gerçekleştirdiğimden emin oluyorum. Yavaşça, adım adım gerçekleşse bile… Dünyanın en büyük sahnesinde bulundum, dünyadaki en başarılı sanatçılarla performans sergiledim. Ama yine de hedeflerim var, bilirsiniz başarılı sanatçılarla çalışırsan en başarılı olmak için büyük bir şansın olur.

Çok genç yaşta büyük bir şöhrete ulaştınız. Hem genç hem de yakışıklı olmanızın bunda bir payı olduğunu düşünüyor musunuz? Bir gün bu ünü kaybederim diye korktuğunuz oluyor mu?
Mohombi: Öncelikle genç ve yakışıklı olduğumu düşündüğünüz için teşekkür ederim. Siz de gerçekten çok hoşsunuz. Merdivenlerden yukarıya emin adımlarla ilerlediğimden emin olmak istiyorum. Hatta merdivenlerin de üstüne çıkmak istiyorum. Ama düştüğünde, ki her yıldız düşüyor, ne olacağını bilmiyorsun. Düştüğümde yalnız olmak istemiyorum, yanımda beni destekleyecek insanların olmasını istiyorum. Bu yüzden yeni nesilleri eğitmemiz gerektiğine inanıyorum. Kız ve erkek kardeşime müzikle ilgili tüm bildiklerimi öğretiyorum. Hatta yine bu sebepten ötürü “La Clique Music” adında bir müzik şirketim var. Swat Entertainment’la da çalışıyoruz. Birlikte büyülü işler ortaya koyuyoruz, dünyanın dört bir yanında işler yapıyoruz. Müziğin paylaşmaktan ibaret olduğuna inanıyorum. Müzik sadece para kazanmak için yapılmamalı, müziğini herkesle paylaşırsan zaten zengin olursun.

Çağımızın en popüler akımlarından biri de hiç kuşkusuz DJlik. Peki siz DJler hakkında neler düşünüyorsunuz?
Mohombi: Olağanüstüler. Gerçek bir dj olmak hiç kolay değil, günümüzün rock yıldızları gibiler. Dünya değiştikçe müzik gelişiyor, değişiyor. Bu yüzden Djler artık müzik üzerinde büyük etkiye sahip. Bu yüzden müziğimi desteklemek için pek çok dj arkadaşım var, ben de onların müziğini destekliyorum.

Peki Türkiye hakkında neler düşünüyorsunuz? Ülkemize gelmeden önce bilgi sahibi miydiniz?
Mohombi: Kesinlikle Türk müziğini, Türk yemeklerini, Türk tarihini biliyorum, bilmemek elde mi? Eğer dünyada neler olup bittiğini umursayan biriyseniz Türkiye kesinlikle olan biteni öğrenmek için doğru nokta. Osmanlı İmparatorluğu benim için çok büyük bir ilham kaynağı. Bugün Türkiye’de, İstanbul’dayız ve burada olduğum için çok mutluyum. Müziğe gelince, keşke şarkıları anlayabilseydim. Şu an ve önümüzdeki günlerde birlikte çalışacağım sanatçı arkadaşlarım var.

Türk bir sanatçıyla düet mi gerçekleştireceksiniz?
Mohombi: Bu konuda hiçbir şey söyleyemem ısrar etmeyin lütfen. Henüz isim veremem ama yakında öğreneceksiniz. Türk müziğini alıp dünyaya tanıtacağız. Tüm dünya bu güzel müziği duymayı hak ediyor. Eğer ülkende bir yıldızsan ve yerini korumak için uğraşıyorsan diğer ülkelerde de tanınmayı hak ediyorsun.